Test: CFMOTO 450 NK
Supercoole Naked
Tekst: Ed Smits
Fotografie: Manu de Soomer
Minder is meer
We hebben het al vaker gezegd, dat het echt veel leuker is om met een langzame motor snel te rijden, dan met een snelle motor langzaam. Tuurlijk, de adrenalinekick die je krijgt wanneer je 200+ pk de sporen geeft is verslavend, maar de realiteit is wel dat je dat anno 2024 nergens nog met goed fatsoen kunt doen. En je dus het overgrote deel van de tijd je enorm aan het inhouden bent, met alle frustraties van dien. Probeer je met goed fatsoen met een Streetfighter V4 in een 60-zone maar eens aan de maximumsnelheid te houden. En al heb je alle ruimte om ‘m de sporen te geven, dan nog blijf je mijlenver verwijderd bij wat ‘ie allemaal kan. De tijd dat je een zware kocht om wat je ermee wilde doen is in dat opzicht allang niet meer,Een zware je ware? Ech nie! nu koop je ‘m alleen nog maar om wat ‘ie kan. En precies dát is het grote contrast met elke lichte fiets, die je dus wél volledig uit kunt melken en dat bij snelheden die niet echt superasociaal zijn. Tuurlijk, ook met 112 km/u ben je op een 60-weg je rijbewijs kwijt, maar je irritatie bij omwonenden is vele malen kleiner dan wanneer je met dezelfde rijstijl op die Streetfighter met 200 km/u voorbij knalt.
De CFMOTO 450NK is daar een mooi voorbeeld van. De 450NK wordt aangedreven door dezelfde 450cc 270° paralleltwin die in 2023 z’n debuut maakte in de 450SR – een van dé verrassingen van afgelopen jaar, dankzij z’n supercoole looks (op circuit kregen we continue duimpjes omhoog en werd ons het hemd van het lijf gevraagd door passanten die de motor nader bestudeerden en daar alles over wilde weten), super fijne stuureigenschappen en werkelijk fantastisch blok, dat CFMOTO voor de Europese markt qua performance van 37 kW op 35 kW bij 9.500 tpm (in oude paardenkrachten uitgedrukt: van 50 naar 47,5 pk) heeft begrensd om aan A2-regelgeving te voldoen. Tel daar een rijklaargewicht van slechts 173 kilo Waarom? Omdat het vele malen leuker is om met een langzame motor snel te rijden, dan met een snelle langzaambij op en je praat over een heerlijk lichte gooi-en-smijt fiets, waarmee je op een bochtig weggetje veel dikke fietsen het nakijken zult geven.
Maar voordat we daar dieper op in gaan, eerst maar eens kijken wat voor vlees we in de kuip hebben. Na de 800NK is de 450NK het tweede model waarvan de vormgeving is geïnspireerd door het NK-C22 concept. Om de Chinezen zelf te citeren: “De 450NK haalt zijn inspiratie uit het concept van de NK-C22 en vertaalt de essentie van ongebreidelde kracht naar een betoverend ontwerp.” En eerlijk is eerlijk, het is een uniek en absoluut onderscheidend ontwerp, waar het Oostenrijkse Kiska een belangrijke hand in heeft gehad. De iconische voorkant van de nieuwe generatie belichaamt volgens CF pure agressie en moet een krachtig statement van dominantie maken. Opvallend is het vleugelvormige ontwerp van het voorspatbord dat voor wat het snijden van de lucht ongetwijfeld functioneel is. En over snijden gesproken: kunstig uitgesneden holle vormen aan weerszijden van de brandstoftank laten de lucht op ingenieuze wijze naadloos door de carrosserie stromen, waardoor weerstand wordt uitgebannen. Nog z’n mooie quote: “De 450NK is een symfonie van aerodynamica, een dans in harmonie met de stad. Nebula Helemaal wanneer ze van het kaliber zijn als deze CFMOTO 450NK. Wat een funBlack, Nebual White en Zephyr Blue - overstijgen louter tinten, het zijn bakens van herkenning voorbestemd om de aandacht te trekken, waar de weg ook naartoe leidt.”
Vanuit het zadel heb je zicht op een fraai 5” TFT-kleurendisplay met Bluetooth connectiviteit via een zogeheten T-Box, maar we moeten je eerlijk bekennen dat we geeneens de moeite hebben genomen om een mobiel te koppelen. Motorrijden gaat om de beleving, de rit en niet om het scherm van je smartphone. Maar goed, we snappen best dat er tegenwoordig een generatie is die niet meer zonder kan. En voor diegenen sommen we het nog even op: het 5” TFT-kleurendisplay is voorzien van een dubbele USB-poort (Type A/Type C) en een ingebouwde 4G-module met 6D-sensor, die niet alleen een Bluetooth-verbinding mogelijk maakt, maar ook een realtime weergave van de voertuigpositie, kilometerstand, Over-the-Air upgrades, een IMU, beveiliging en antidiefstal, een track record en andere cruciale gegevens, toegankelijk via de CFMoto app. Dat plus navigatie via aanwijzingen in het scherm.
Kloppend hart van de 450NK is een 450cc paralleltwin met 270° ontstekingsvolgorde, wat ‘m het geluid en het gevoel van een 90° V-twin geeft. Met een boring x slag van 72 x 55,2 heeft de twin best een overvierkante lay-out, wat ‘m lekker hoogtoerig maakt. CFMOTO claimt een topvermogen van 50 pk bij 9.500 tpm en een maximumkoppel van 39 Nm bij 7.600 tpm, maar zo niet voor de Europese markt, waar het topvermogen op 35 kW (47,5 pk) is teruggezet om te voldoen aan de richtlijn van het A2-rijbewijs. We denken echter niet dat er veel zullen zijn
Qua design haast identiek aan de 800NK. Display is overzichtelijk en ook nog eens instelbaar
De knopjes zijn even wennen, het instelmechanisme (en bereik) van de spiegels is briljant
Zeg nou zelf, da's toch prachtig vormgegeven? Zit is trouwens prima voor elkaar
die dat verschil kunnen voelen. Via een natte meerplaten slip-assist koppeling wordt het vermogen van de krukas naar de versnellingsbak overgebracht, die z’n werk echt voortreffelijk doet. De bak schakelt zeer licht en direct en laat het probleemloos toe om zonder koppeling zowel op als terug te schakelen. En nog even die slip-assist koppeling, da’s niet zomaar de eerste de beste, maar eentje uit huize F.C.C., dé Japanse koppelingsspecialist.
En nu we het toch over premium onderdelen hebben. De 450NK is uitgerust met een 37 mm KYB upside down voorvork die niet instelbaar is, terwijl aan de achterkant een uit plaatstaal opgetrokken dubbelzijdige achterbrug met uniek design en centraal geplaatste monoshock met linksysteem is voorzien, waarvan de veervoorspanning kan worden aangepast. De voorvork en achterbrug zijn aan een chroommolybdeen stalen vakwerkbuisframe met aangeschroefd - eveneens uit stalen buizen opgebouwd – subframe, dat volgens CF slechts 11 kilo weegt. CFMOTO claimt trouwens een rijklaargewicht van 173 kilo, wat best opmerkelijk is. Niet alleen is dat 5 kilo meer dan z’n directe concurrent, de Z500, maar het is ook exact diezelfde 5 kilo meer dan de 450SR op de weegschaal zet. Terwijl die motor ook nog eens met een volle kuip is uitgerust en verder qua blok en rijwielgedeelte uit dezelfde componenten is opgebouwd.
Licht en compact
Plaatsgenomen op de 450NK valt meteen op hoe ontzettend licht en compact de motor is gebouwd en aanvoelt, ondanks dat ‘ie qua design zoals gezegd als twee druppels water op de 800NK lijkt. Net als bij de 450SR is het zadel van de 450NK op een hoogte van 795 mm geplaatst, waardoor ik probleemloos beide voeten plat op de grond krijg, maar keerzijde is dat verhoudingsgewijs de voetsteunen dan hoger staan dan je zou verwachten. Hoewel dat slechts bij de eerste indruk is, eenmaal op pad voelt de 450NK al na enkele minuten als gegoten aan. Ten opzichte van de SR hebben de onder de kroonplaat gemonteerde clip-ons het veld geruimd voor een breed stuur, waardoor er een iets meer rechtop zithouding is ontstaan. Het stuur is echter lekker breed genoeg om een agressieve zit te waarborgen. En voor je info: mocht dit zit toch niet Blijft toch wel vreemd, al die rode vlakken midden in de bochtnaar je goesting zijn, als alternatief voor het standaard zadel heeft CF een 10 mm dunner en 20 mm dikker zadel in het accessoirepakket opgenomen. Het tweede dat opvalt is hoe ontzettend goed het zicht in de spiegels is, en da’s niet het enige: ze zijn ook nog eens superfijn in te stellen met een enorm groot bereik. Daar kunnen bijna alle fabrikanten veel van leren.
Een druk op de startknop, die tevens als runoff schakelaar dient, is voldoende om de 450cc paralleltwin tot leven te roepen en er een bijzonder fraaie roffel uit de einddemper klinkt. Wie zei er nou dat lichte ‘motortjes’ voor geen meter klinken? De 450NK is (zoals alle motoren per 2024) conform Euro 5+ gehomologeerd, maar daar merk je qua geluid dus helemaal niets van. Geen idee hoe die Chinezen dat voor elkaar hebben gekregen, maar hij klinkt gewoon supervet. Vervolgens de koppeling inknijpen om de eerste versnelling te selecteren merk ik meteen dat F.C.C. hier zeer goed werk heeft verricht: de koppeling voelt echt vederlicht.
De 450NK pakt al vanaf lage toeren mooi op en heeft een zeer fijne lineaire vermogensopbouw met een zeer leuk koppel in het middengebied, waardoor het geeneens per sé nodig is om het blok hoog in toeren te jagen. Het kan wel en de twin is ook bovenin zeker wel potent, maar het hoeft niet. CFMOTO heeft de twin standaard met tractiecontrole uitgerust en hoewel we dat persoonlijk de allergrootste flauwekul vinden bij 35 kW fietsen, stoort het ons ditmaal niet – geen enkel moment dat de tractiecontrole een stoorzender is geweest. Sterker nog, hoezeer we ook onze best hebben gedaan, we zijn er niet in Maar goed, als 't werkt. Liever dit dan van die stomme drempelsgeslaagd om het controlelampje van de tractiecontrole te laten flikkeren. De TC kan trouwens worden uitgeschakeld, maar daarvoor moet je wel diep door het menu bladeren. Een knopje op het stuur zou in dat opzicht veel beter zijn.
Surfend op het koppel bij pak ‘m beet 6.000 tpm voelt het blok lekker sterk. Voor de goede orde: voor een 450cc dan, niet dat je denkt dat ‘ie een dikke duizend het nakijken geeft. Hoewel dat op een smalle bochtige weg zeker niet ondenkbaar is, maar dan heeft dan alles te maken met z’n enorme wendbaarheid en niets met z’n performance. Insturen gaat kinderlijk eenvoudig en ook omgooien van het ene op het andere oor is kinderspel, met dank ook aan de vering die voor en achter perfect in balans is. Instelbare vering zou het volledig af hebben gemaakt, maar in alle eerlijkheid denken we niet dat er veel zijn die dat zullen missen, zeker ook omdat de basis gewoon goed is. De motor is te allen tijde heerlijk stabiel en stuurt messcherp, dus wat willen we nog meer?
Ondanks dat je met je snuffert vol in de wind zit is de protectie prima voor elkaar en zijn lange afstanden (al dan niet over de snelweg) geen enkel probleem. Wij reden in een ruk naar het TT-circuit en stapten in Assen superfit van de NK af, zonder pijn aan de billen of een stijve nek. Tuurlijk, die afstand is klein bier vergeleken met een uitje naar Saint-Tropez, maar we zijn wel overtuigd dat ook dat met deze 450NK
De 270° twin is lekker sterk en klinkt ook nog eens helemaal niet verkeerd
Beetje te veel speling op de achterrem. J.Juan voorrem doet z'n werk goed
geen enkel probleem zal zijn. Tenzij je dat met tempo 180 per uur wilt doen, hoewel de tijd dat je dat in Frankrijk straffeloos kon doen wel is geweest. Voor zover je van aerodynamica kunt spreken bij een Naked lijkt dat bij de 450NK dus prima voor elkaar, hoewel we dat niet in het verbruik terugzagen. We noteerden een verbruik van 1 op 20 (voor de Belgen onder ons: 5 liter), zelfs de tank waarbij we zo zuinig mogelijk probeerden te rijden, en dat staat toch in schril contrast met de 1 op 33 die we met de Ninja 500 eerder dit jaar noteerden.
Dan tot slot de remmen. In tegenstelling tot de 450SR heeft CFMOTO de 450NK niet met Brembo, maar met J.Juan remmen uitgerust. Da’s minder pretentieus, maar eerlijk gezegd is de remkracht er niet wezenlijk minder om. Het is meer dat je niet kunt pochen met de Brembo merknaam dan dat ‘ie minder remt. Dat wil zeggen: aan de voorkant, want over de achterrem zijn we duidelijk minder gecharmeerd en dan met name voor wat de vrije slag betreft. Deze is zo (lees: te) groot dat ‘ie amper te gebruiken is. En dat is ontzettend jammer, want als je het pedaal maar diep genoeg intrapt levert dat toch best wel vertraging op.
Conclusie
Met de lancering van de 450NK heeft CFMOTO een ontzettend leuk speeltje op de markt gezet dat niet alleen perfect is voor de beginnend A2-motorrijder (en niet te vergeten de motorrijdster), maar ook voor de ervaren rot lekker uitdagend is. De 450NK heeft een lekker verfrissend design (dankuwelzeerbeleefd Kiska), een heerlijk blok en een flitsend rijwielgedeelte, met als enige minpunten het verbruik en de grote vrije slag van de achterrem. Maar dat was dan ook meteen het enige wat we hebben kunnen opmerken.
Mocht dat je nog niet hebben overtuigd, dan misschien z’n prijs: de 450NK is leverbaar vanaf € 6.249 (€ 5.449 BE) en dat is gewoon een superscherpe prijs.
Lekker fris design, goede stuureigenschappen, fijne zit, scherpe prijs
Vrije slag van de achterrem, verbruik
Technische gegevens
Merk/model | CFMoto 450NK |
Motor | |
Type | paralleltwin 270° |
Koelsysteem | vloeistofkoeling |
Cilinderinhoud | 450 cc |
Boring x slag | 72 x 55,2 mm |
Compr. verh. | 11,5:1 |
Klepaandrijving | DOHC, 4 kleppen per cilinder |
Ontsteking | digitaal |
Starter | elektrisch |
Benzinetoevoer | Keihin EFI injectie, ride-by-wire |
Smering | wet sump |
Vermogen | 47,5 pk @ 9.500 tpm |
Koppel | 39 Nm @ 7.600 tpm |
Transmissie | |
Aantal versnellingen | 6 |
Eindoverbrenging | o-ring ketting |
Koppeling | Nat, meervoudig platen, FCC antihop, kabelbediend |
Chassis | |
Frame | Brugframe van stalen buis met motor als dragend element |
Wielbasis | 1.370 mm |
Balhoofdhoek | n.o. |
Naloop | n.o. |
Vering voor | KYB 37 mm upside down, niet instelbaar |
Vering achter | KYB monoshock, veervoorspanning instelbaar |
Veerweg voor | 120 mm |
Veerweg achter | 130 mm |
Voorrem | enkele schijf 320 mm, J.Juan radiale 4-zuiger remklauw, Bosch ABS |
Achterrem | enkele schijf 220 mm, 1-zuiger remklauw, Bosch ABS |
Voorband | 110/70 R 17" |
Achterband | 150/60 R 17" |
Afmetingen | |
Lengte | 2.000mm |
Breedte | 810 mm |
Hoogte | 1.130 mm |
Zadelhoogte | 795 mm (10 mm lager en 20 mm hoger zadel optioneel) |
Gewicht | 173 kg rijklaar |
Tankinhoud | 14 liter |
Reserve | n.b. |
Gegevens | |
Rijbewijsklasse | A2 |
Garantie | 5 jaar |
Adviesprijs NL | € 6.249,00 |
Adviesprijs BE | € 5.449,00 |
Importeur NL | BW Import |
www.cfmotobenelux.be |