Langen lanceert Lightspeed: Follow-Up Fighter
De Lightspeed werd precies twee jaar geleden op dezelfde locatie als prototype gepresenteerd, als opvolger van Langens eerste productie-motorfiets, de 250cc Two Stroke. Alle 100 exemplaren van deze unieke café racer, die de conventies tartte door een prestatiegerichte tweetaktmotor weer tot leven te brengen voor straatgebruik, zijn inmiddels verkocht. Hierdoor kon oprichter en CEO Chris Ratcliffe zich volledig richten op het opvolgmodel, de Lightspeed, als nieuwste creatie van zijn bedrijf in Wigan, Lancashire, dat zich toelegt op het bouwen van unieke, high-performance gelimiteerde motorfietsen met de beste componenten, gedreven door een passie voor innovatie en emotie.
De Lightspeed is een opvallende streetfighter, ontworpen door Ratcliffe, en wordt aangedreven door een vloeistofgekoelde DOHC 72° V-twin achtkleppenmotor van 106 x 67,5 mm, geproduceerd in de VS door Buell Motorcycles in Grand Rapids, Michigan. Met een hoge compressieverhouding van 13,4:1 levert deze 1190cc-motor 185 pk bij 10.600 tpm aan het krukas, via een zesversnellingsbak met oliebad-slipperkoppeling. De motor werd oorspronkelijk door Rotax ontwikkeld voor de Buell 1125R, geproduceerd van 2007 tot oktober 2009, toen Buell werd gesloten door moederbedrijf Harley-Davidson.
Drie dagen voor de onthulling mocht onze man Alan C. er al aan snuffelen. Een uitgebreide test staat al geplandLater vormde deze motor de basis voor de EBR 1200, waarmee Erik Buell Racing in 2012-2014 in de AMA Superbike-serie reed, met sponsoring van de Indiase fabrikant Hero Motorcycles. Het team stapte dat jaar over naar World Superbike, met slechts één puntenfinish door leadrijder Larry Pegram. Buell is inmiddels in andere handen, en produceert nu de Roland Sands-ontworpen Super Cruiser, ook met de 1190SX-motor die in de Langen Lightspeed zit.
De door Langen getunede motor, direct gekocht bij Buell in Michigan, is voorzien van een in het VK ontwikkelde uitlaat met enorme 60 mm-headers en levert 138 Nm koppel bij 8.200 tpm. Hij heeft dubbele Bosch 60 mm gasklephuizen met elk twee injectoren – een zijdelingse portinjector onder de butterfly en een centraal geplaatste top-injector direct boven de inlaat. De motor wordt aangestuurd door Langens eigen ECU, inclusief instelbare tractiecontrole, wheelie-control, launch control en drie rijmodi: Sport, Touring en Rain.
De Buell-motor van de Lightspeed is ingebouwd in een hoogwaardig chroom-molybdeen buizenframe, ontworpen en vervaardigd door Langen Motorcycles. Voorzien van Öhlins-ophanging, een volledig instelbare 48 mm FGRT upside-down-voorvork en Langens kenmerkende dubbele gas-STX-schokdempers, verstelbaar in compressie, rebound en veervoorspanning. HEL-radiaal gemonteerde vierzuiger CNC-gefreesde remklauwen grijpen twee 320 mm EBC drijvende schijven voor en een 265 mm enkele achterrem met tweezuigerklauw, gecombineerd met dual-channel Bosch ABS. Het geheel weegt slechts 185 kg droog.
Langen’s eigen prachtig gemaakte 17-inch gesmede aluminium wielen, CNC-gefreesd in eigen huis, zijn voorzien van Pirelli Diablo Rosso III-banden, met een brede 6,00 inch achtervelg en een indrukwekkende 240/45-band. Zithoogte is 790 mm en het CNC-gefreesde ronde TFT-dashboard beschikt over een touchscreen en switchcube-interface. De minimalistische carrosserie is volledig van carbon fiber V-Weave, inclusief de grote kap over de 19-liter metalen brandstoftank.

De productie van de 185 pk sterke Langen Lightspeed, met een drooggewicht van 185 kg, wordt beperkt tot 185 exemplaren. Klanten kunnen, net als bij de Two Stroke, kiezen uit diverse maatwerkopties, waaronder lakwerk, stuur, wielen en andere persoonlijke afwerkingen. Meer dan 20 bouwplaatsen zijn al gereserveerd, waaronder door bestaande Two Stroke-klanten die al een aanbetaling hebben gedaan zonder de afgewerkte Lightspeed te zien of de prijs bevestigd te hebben. Vanuit het hoofdkantoor van Langen zijn meerdere geïnteresseerden uit de VS, Nieuw-Zeeland en Australië gemeld, waar officiële importregelingen voor kleine producenten gelden. De Lightspeed kan nu besteld worden met een aanbetaling van £1.000 om een bouwplaats te reserveren.
Chris Ratcliffe, CEO Langen Motorcycles, zegt:
Je kunt er comfortabel naar de Alpen mee rijden, en onderweg volop plezier hebben op bochtige wegen en steile hellingen. Het combineert het karakter van een muscle cruiser of streetfighter met de praktische eigenschappen van een sporttourer – optionele schermen en bagage zijn beschikbaar. Het is een veelzijdige maar spannende motor, en de Buell-motor maakt het verschil. Zodra je op de Lightspeed zit, besef je dat dit niet zomaar een motor is, maar een hartslagverhogende, zielsberoerende symfonie van kracht en stijl.”
Met toestemming van Chris Langen reed ik de motor drie dagen voor de officiële onthulling op Motorcycle Live – geen druk dus! – en hoewel dit geen volledige test was, gaf het een positief beeld van wat onmiskenbaar een uitstekende motorfiets is. Een uitgebreider artikel met eerste rij-impressies wordt net voor Kerst gepubliceerd, zodat het hopelijk nog dit jaar op Motorfreaks.nl te lezen zal zijn, anders begin 2026.
Tekst: Alan Cathcart
Fotografie: Langen/Gunhill Studios, Oli Tennent

