Introductie: Horex VR6
WOW-R-6
Tekst: Matthias Hirsch
Fotografie: Horex
Klassiek modern
De Horex VR6 is als een klassieke naked bike gepositioneerd. Horex heeft bewust niet voor een retro-fiets gekozen, maar klassieke met moderne elementen gecombineerd. Voor het klassieke gevoel staan de grote ronde koplampen en de welgevormde analoge teller partij, waar een klein digitaal display aan is toegevoegd waar aanvullende informatie als een tripmeter en versnellingsindicator in is ondergebracht. Zon, droog weer en een lekkere zescilinder onder de kont. Er zijn slechtere manieren om je dag door te komenVoor het moderne staan onder meer de enkelzijdige achterbrug, de upside-down voorvork, ABS en grafietsmering voor de kettingaandrijving waarmee de Duitsers een regelrechte primeur in huis hebben. Wat ons verder bijzonder goed aan de motor bevalt zijn de erg dicht tegen de motor gepositioneerde uitlaatdempers en de erg fraaie overgang van het frame naar de tank. Het Horex embleem is prachtig in het geheel verwerkt, het bovenste deel is op de tank bevestigd terwijl in het frame een uitsparing voor het onderste deel is aangemaakt.. Daar heeft iemand op de ontwerpafdeling zijn voorliefde voor detail absoluut mee bewezen. Daarentegen zien de bevestigingsbeugels van het kleine voorspatbord er enigszins knullig uit en doen een beetje afbreuk aan het geheel.
Na de motor kortstondig te hebben aanschouwd is het tijd om plaats te gaan nemen. De zithoogte is met 820 mm prima voor elkaar. Bovendien heeft men bij Horex aan zowel de grotere als ook de kleinere medemens gedacht, aangezien het zitje naar boven én beneden met 20 mm is te verstellen. De voetsteunen zijn niet te hoog geplaatst, waardoor de hoek van je knie ontspannen is en de positie erg aangenaam. Het stuur is eveneens op een aangename hoogte gemonteerd, waardoor de licht-voorover zithouding precies is zoals je ‘m graag zou willen hebben.Wel hadden we zelf het liefst een iets breder stuur gezien, maar ook wordt bij Horex serieus over nagedacht. Overwogen
Het geluid van de VR6 is om kippenvel van te krijgen, opmerkelijk ook hoe smal het uitlaatsysteem is gebouwd. Oog voor detail is zeker in het logo terug te vinden, dat fraai in het frame is verwerkt
Een zescilinder, dus dat betekent grote klappen snel thuis. Mooi, want ik bedenk me zojuist dat ik nog even bij Appie boodschappen moet doenwordt in de accessoire-catalogus verschillende sturen op te gaan nemen. Een iets breder stuur zou de zithouding nog meer ontspannen maken, met een licht naar voren gebogen bovenlichaam. Neemt niet weg dat de zithouding nu al prima voor elkaar is, maar of dat ook voor de duopassagier geld zal een uitgebreide test uit moeten wijzen.
Meest indrukwekkend aan de VR6 is natuurlijk het motorblok, waarmee de hele PR-machine enkele jaren geleden in gang is gezet. En niet vreemd, een zescilinder heeft nu eenmaal iets magisch in motorland. Waren in de jaren ’70 en ‘80 van de vorige eeuw meerdere fabrikanten in het zescilinder segment actief, momenteel zijn het enkel de Honda Gold Wing en BMW K1600 tourbuffels die met een zescilinder zijn uitgerust. Ten opzichte van de bestaande zescilinders is de bouwwijze van het VR6 motorblok uniek en door Horex heroprichter Clemens Neese gepatenteerd. Door de zescilinder op te splitsen in twee banken van drie, die onder een kleine hoek ten opzichte van elkaar zijn gepositioneerd, werden volgens Horex de voordelen van een V- en een lijnmotor gecombineerd en kon een ontzettend compacte zescilinder worden geconstrueerd. Ter hoogte van de cilinderkop gemeten is de zescilinder slechts 429 mm breed. Geen vergelijk meer dus met de extreem brede dinosauriërs uit de vorige eeuw zoals de CBX1000 of Z1300.
Sixpack
De technische gegevens van de VR6 zijn veelbelovend. Het sixpack heeft een cilinderinhoud van maar liefst 1.218 cc en wordt opgegeven voor een topvermogen van 161 pk bij slechts 8.800 toeren per minuut. Mocht dat nog niet indrukwekkend genoeg zijn voor je, De weg naar Appie had ongetwijfeld korter gekund, maar dat zal me een worst wezen vandaagdan beschikt de fiets ook nog eens over een riant koppel van 137 Nm dat tweeduizend toeren eerder wordt vrijgegeven. Als kers op de taart wordt je vanaf stationair toerental al verwend met het bere-geile zescilinder geluid wat de fiets ten gehoor weet te brengen. Het akoestische geluid is werkelijk uniek. Knorrend, hees en blaffend met een zwaar aandeel bas. Met elke draai aan het gas staan de haren op je rug recht overeind. Heerlijk gewoon.
Met elke draai van het gas vliegt de tellernaald van de toerenteller omhoog en zoals van een zescilinder te verwachten gaat de fiets vanaf stationair toerental al goed van z’n plek. De zescilinder gaat vanaf de laagste toerentallen vriendelijk te werk, geen gehakketak, geen gekronkel of meer van dat soort onpasselijkheden die motorfietsen met een grote cilinderinhoud – met name tweecilinders –
Over modern klassiek gesproken, het klokkenspel is een samensmelting van analoge tellers met een klein digitaal display. Hadden we al gezegd dat de VR6 opmerkelijk smal is gebouwd?
Stiekem 'vergeten' een pakje kamelen mee te nemen. Geeft mij een excuus nog ff vlug een blokkie om te gaanin dit toerengebied nog wel eens willen hebben. Souplesse is zeker het sleutelwoord bij de engineers geweest, maar daar is het onderin ook bij gebleven. Echt brute kracht vanuit de kelder van het toerengebied is de Horex echter vreemd, en dat is toch wel jammer te noemen. Begrijp ons niet verkeerd, de VR6 gaat nog steeds goed van z’n plek, maar de echte krachtsexplosie komt pas bij 6.000 toeren per minuut als er in het motorblok flink wat extra kolen op het vuur worden gegooid.
Bij Horex is men zich er echter terdege van bewust dat dit onderin beter zou moeten kunnen en heeft ons met klem beloofd bij het uiteindelijke productiemodel de mapping van de injectie aan te passen voor een verbeterde performance bij lage toerentallen. Een punch als BMW heeft weten te realiseren met de K1600 zal deze Horex echter nooit gaan realiseren, maar dat is ook niet vreemd. Per slot van rekening heeft die BMW bijna een derde meer cilinderinhoud. Begrijp ons echter niet verkeerd, de acceleratie van de fiets is absoluut acceptabel, maar we hadden er wat meer van verwacht. Kan natuurlijk ook zijn dat met de K1600 nog vers in het geheugen onze verwachtingen ietwat te hoog zijn geweest.
Van Dik Hout
Eenmaal op straat kan de Horex dan laten zien uit welk hout ie gesneden is. Om precies te zijn landwegen, want daar voelt de fiets zich net als z’n berijder als een vis in het water. Verbluffend hoe gemakkelijk een motor met deze specificaties en een gewicht van 249 kilo (zonder benzine) zich laat sturen. Voor de VR6 geldt: opstappen en wegwezen. Vanaf het eerste moment waren we dan ook meteen vrienden met de Horex, die laat zien dat ultrastabiel en licht sturen wel degelijk samen kunnen gaan. Qua stabiliteit hoeft de VR6 zich absoluut nergens voor te schamen. En dat is niet vreemd, per slot van rekening is het chassis in eerste instantie ontworpen voor de compressor-versie die naar verluid zo’n tweehonderd paarden tegelijk moet mobiliseren. Het stijve frame, gecombineerd met de goed uitgebalanceerde vering, heeft geresulteerd in een verrassend speels stuurgedrag. Het maakt de fiets daarbij geeneens uit of ‘ie snelle doordraaiers of juist krappe bochtencombinaties voor z’n kiezen krijgt, te allen tijde volgt de Horex precies de ingezette lijn en is daarbij zonder morren van richting te veranderen, mocht de bocht ineens anders lopen dan verwacht.
De WP veerelementen weten de oneffenheden in het bij tijd en wijle niet al te strakke asfalt goed te absorberen en bewijzen zich als goede combinatie tussen comfort en sport. Enkel bij heel krappe (haarspeld)bochten kan de VR6 haar hoge gewicht niet verbloemen, maar dan nog is er geen sprake van dat de fiets de bocht om moet worden gewurmd. Met speels gemak vliegen we over het asfalt, genieten van het geluid en met en grijns op het gezicht wordt de volgende bocht aangestuurd. De te halen hellingshoek is zondermeer goed te noemen, je zult behoorlijk plat moeten gaan wil je de voetsteunen over het asfalt laten schrapen. De zondermeer positieve indruk van de fiets wordt ook bij de remmen bevestigd. Op de door ons gereden landwegen zaten zowel de bediening van de remhendel als de vertraging in het groene gebied.
Waar ligt dan de keerzijde van de VR6 Roadster? Voor de meesten zal dat ongetwijfeld het prijskaartje zijn. Bij onze Oosterburen moet € 21.700 voor de fiets worden neergeteld, waar bij ons nog het nodige aan BPM kan worden opgeteld. Enerzijds veel geld voor een motorfiets. Anderzijds heeft de naam Horex een behoorlijke portie cult en emotie, en dat zijn waardes die moeilijk te becijferen zijn – Harley is hier het sprekende voorbeeld van.
Conclusie
Het heeft een tijd geduurd voordat Horex de VR6 op de markt heeft gezet, maar het is een uitstekende fiets. Een fiets die ons in ieder geval erg goed is bevallen. Een eigenzinnig uiterlijk, een uniek motorconcept, een uitstekend rijwielgedeelte en een tien met dikke ster voor het geluid. Een motor met een hoog ‘die wil hebben’ gehalte die voor de nodige huwelijkscrisis kan zorgen. Wat wij ons wensen? Dat Horex ons een VR6 als langeduurtest-fiets ter beschikking zou stellen.
- super geluid, souplesse over het hele toerengebied, aangename zitpositie, fraaie details
- trekkracht bij lage toerentallen zou beter kunnen, prijskaartje
Technische gegevens
Merk/Model
|
Horex VR6
|
Motor | |
Type | zescilinder 15º V6 |
Koelsysteem | Vloeistofgekoeld |
Cilinderinhoud | 1.218 cc |
Boring x slag | 68,0 x 55 mm |
Compressieverhouding | 12,5:1 |
Klepaandrijving | TOHC (triple overhead camshaft), 3 kleppen per cilinder |
Ontsteking | CDI |
Starter | Elektrisch |
Brandstof | Benzine-injectie (34mm BING gasklephuizen) |
Smering | wet sump |
Vermogen (opgave) | 161 pk @ 8.800 tpm |
Koppel (opgave) | 137 Nm @ 6,800 tpm |
Transmissie | |
Aantal versnellingen | 6, constant mesh |
Primaire transmissie | Tandwielen |
Finale transmissie | Kettingaandrijving met grafietsmering |
Koppeling | Nat, meervoudig platen, hydraulisch bediend |
Chassis | |
Frame | Aluminium brugframe met stalen vakwerkspant balhoofdconstructie |
Wielbasis | 1.500 mm |
Balhoofdhoek | 24 º |
Naloop | 95 mm |
Vering voor | ø 48 mm WP Upside-Down, volledig instelbaar |
Vering achter | WP monoshock, volledig instelbaar |
Veerweg voor | 120 mm |
Veerweg achter | 120 mm |
Voorrem | Dubbele zwevende schijf 320 mm, 4-zuiger Brembo radiale remklauw |
Achterrem | Enkele schijf 264 mm, 2-zuiger Brembo remklauw |
Voorband | 120/70 ZR 17" |
Achterband | 190/55 ZR 17" |
Afmetingen | |
Lengte | n.b. |
Breedte | n.b. |
Hoogte | n.b. |
Zadelhoogte | 820 mm +/- 20 mm instelbaar |
grondspeling | n.b. |
Gewicht | 249 kg rijklaar zonder benzine |
Tankinhoud | 17 liter |
Reserve | 4 liter |
Algemene gegevens | |
Klein rijbewijs | No way |
Garantie | 2 jaar |
Adviesprijs NL | n.b. * (€ 21.700 in Duitsland) |
Adviesprijs BE | n.b. |
importeur NL | n.n.b. |
www.horex.com |
*) Horex heeft momenteel nog geen dealers in de Benelux, maar dat zal in de toekomst zeker gaan veranderen. Horex wist ons te vertellen dat de motor EU-goedkeuring heeft en daarmee ook in de Benelux op de markt kan worden gezet. De prioriteit lag in eerste instatie op Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk, waar inmiddels een goed dealernetwerk is opgebouwd. De Benelux heeft bij Horex veel prioriteit, omdat het merk hier een sterk verleden heeft. Zolang er nog geen dealers in de Benelux zijn moeten geïnteresseerden zich richten tot een van de Duitse dealers en de motor vervolgens zelf importeren. Informatie over het importeren van een motor is op de website van de belastingdienst terug te vinden.