Zoeken

Red Bull Knock Out

Red Bull Knock Out

13 november 2006
Inhoudsopgave
Red Bull Knock Out
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4

RedBull KnockOut

150.000 toeschouwers getuige van spectaculaire strandrace!

Meervoudig Nederlands kampioen Marc de Reuver (23) was gisteren tijdens de "RedBull KnockOut" op het Scheveningse strand oppermachtig. In een bloedstollende eindstrijd versloeg hij de Belg Steve Ramon en de Fransman Timotei Potisek.

Marc de Reuver reed in een fraaie stijl naar de overwinning.

Naar schatting honderdvijftigduizend toeschouwers langs de boulevard zagen een kleine vijfhonderd motorcrossers van start gaan voor een weergaloze strandrace. De Reuver ging naar huis met het prijzengeld van vijftienduizend euro. Ook tweede en derde man Ramon en Potisek konden rekenen op een leuk geldbedrag. Na vijftien jaar afwezigheid brulden zondag 12 november de motoren weer. Zo"n vijfhonderd gespannen motorcrossers reden een wedstrijd die nu al tot een van de zwaarste strandraces ter wereld wordt gerekend. Onder auspiciën van de KNMV bonden de motorcrossers de strijd aan met elkaar, het loodzware parcours, de natuurlijke elementen en de lichamelijke uitputting.

Via een kwalificatieheat plaatsen de 200 snelste deelnemers zich voor de finale. In deze laatste heat trad het knock-out systeem in werking waarbij na iedere ronde de traagste rijders afvielen. De drie overgebleven wereldtoppers De Reuver, Ramon en Potisek waren aan elkaar gewaagd in de finale ronde. De Reuver wist als winnaar uit de strijd te komen.

De Kwalificatie:

Al vroeg in de ochtend was er volop bedrijvigheid in het havengebied van Scheveningen dat, zoals in alle voorgaande edities van de strandrace, was omgedoopt tot paddock. Er werd bij diverse busjes en campers nog driftig gesleuteld om te zorgen dat het materiaal in goede conditie aan de start zou staan. Ook het parcours, dat onder invloed van de nachtelijke regen en wind te lijden had gehad, werd op een aantal plaatsen opnieuw geprepareerd. Die wind en regen leken eerst nog spelbreker te worden maar gelukkig was het bij de start van de kwalificatie om klokslag 13:00 uur droog. De wind was nog wel stevig en daar zouden de coureurs nog last van krijgen.

Een kleine 500 rijders vertrokken er bij deze eerste heat en al direct liet de Fransman Timotei Potisek zien dat hij dit vaker had gedaan. Met een ongelofelijke snelheid wist hij het onbekende parcours te ronden en na een uur had hij maar liefst 10 ronden afgelegd, inclusief de verplichte pitstop. Er waren maar 17 andere rijders die eveneens die 10 ronden aflegden. Onder hen een aantal favorieten zoals de Belg Steve Ramon (die zich pas op zaterdag bij de organisatie meldde en graag wilde meedoen!), Erik Eggens, Heikki van den Berg, Mike Kras en Marc de Reuver, die zich redelijk had ingehouden om zich te sparen voor de finale. Kwalificeren bij de eerste 200 was het belangrijkste. Van de twee ingeschreven dames was alleen de 16-jarige Marianne Veenstra van start gegaan op haar Suzuki 250RMZ. Zij wist zich als 89ste te plaatsen voor de finale!

De Finale:

Om 15:00 uur werd door "bedenker" en organisator van de eerste (en alle daarop volgende) strandrace

Bob de Jong

het startschot gegeven voor de finale waarin de snelste 200 rijders van start gingen. Gevraagd naar wat er door hem heen ging op deze speciale dag zei hij:

Het is alsof er een levend monument voor me is opgericht, fantastisch! Twee jaar geleden is mij door de gemeente gevraagd om de strandrace weer te organiseren, maar de toenmalige burgemeester gaf geen groen licht. De huidige burgemeester, dhr. Deetman, heeft zijn licht opgestoken bij zijn collega in Rotterdam, dhr. Opstelten, en die heeft goede ervaring met de organisatie van RedBull (airshow). Zodoende is de vergunning afgegeven aan RedBull om de strandrace weer te kunnen organiseren.

Start van de finale in RedBull KnockOut.

Bij de start zat Marc de Reuver er direct goed bij en hij wist op de "terugweg" over de knippen, na het "point of return" dat voorbij de pier lag, de leiding te pakken. Bij de eerste doorkomst stak hij triomfantelijk zijn vinger in de lucht en..viel! Een beetje overmoedig, even de concentratie kwijt? Direct wist de Fransman Potisek de leiding over te nemen, de Reuver krabbelde op en vervolgde zijn strandrace. In de tweede ronde was het voor de toppers al direct slalommen tussen de rest van de deelnemers door.

Marc de Reuver zat zich te verbijten en deed er alles aan weer in het wiel te komen van Potisek. Of, zoals Gerard Rond zei, liever niet want dan zit je enorm zand te happen. Na een goede 25 minuten strandrace was er de verplichte pitstop. Hierbij kregen de snelste 40 deelnemers direct te horen dat zij verder mochten. De leider op dat moment, Marc de Reuver, zou bepalen wanneer de wachtende pacecar (een dikke Red Bull Hummer) zou gaan rijden. Hierbij was goed te zien welke teams goed op elkaar zijn ingespeeld want toen nummer veertig (erm, negenendertig want nummer veertig ging niet meer van start) het lange stuk langs de vloedlijn op dook waren de mannen aan de leiding al weer aan de terugweg over de knippen begonnen.

Snelste van die mannen was Potisek die over een razend snelle Honda beschikte. Maar terug richting finish was het iedere keer de Reuver die terrein terug pakte en de leiding over nam. Dit zou cruciaal blijken in de eindfase. Op aanraden van "baanontwerper", oud-crosser en meervoudig deelnemer (hoe vaak weet hij niet meer, alleen dat hij Bob de Jong nog jaren lang vervloekt heeft vanwege een litteken op zijn kin, opgelopen bij een val in één van de strandraces..) Gerard Rond was de Yamaha van de Reuver zo afgesteld dat die niet het hardst liep maar wel hard genoeg) maar goed trok op de knippen. In de voorlaatste ronde was wel duidelijk hoe de top drie er uit zou gaan zien. Marc de Reuver, Steve Ramon en Timotei Potisek zaten elkaar op de huid en zouden in de laatste ronde gaan uitmaken wie de RedBull KnockOut zou gaan winnen.

Gerard Rond:

We wilden spanning tot aan de finish, daarom is gekozen voor deze opzet. In voorgaande strandraces ging het hele veld van start, reden op een gegeven moment de kopmannen tussen de langzamere deelnemers en wist men niet meer wie waar reed. Door de kwalificatie en de pitstop, waarbij de 40 snelsten doorgaan, blijft het overzichtelijk. En met drie rijders in de laatste ronde hebben we precies gekregen waar we op rekenden, spektakel tot aan de finish!

Ramon was inmiddels naar de tweede plek gekomen en zat Potisek op de hielen. In het laatste stuk naar de finish kwam de Fransman ten val maar ook Ramon duikelde van zijn Suzuki. Beide leken zwaar vermoeid, klommen weer op hun crossers en zwalkten verder. De Reuver profiteerde hiervan en pakte weer de leiding weer. Ramon zette ng een keer aan en leek te vliegen! Met grote sprongen kwam hij dichterbij aan de Reuver, maar ook Potisek kwam weer in de buurt. Echter, de afstand was net te groot en de Reuver schreef de eerste RedBull KnockOut op zijn naam.

Marc de Reuver:

Het was een ontzettend heftig parcours. Steve, Timotei en ik bleven lang dicht bij elkaar maar in de laatste ronde, kort voor de finish, kon ik ineens afstand nemen. Ik ben ontzettend blij.

De enige dame in het veld, Marianne Veenstra, die zich dus voor de finale kwalificeerde, werd uiteindelijk 95ste en daar was ze best tevreden mee! Wij ook.

Timotei Potisek was één van de smaakmakers.

Steve Ramon:

Ik was wat teleurgesteld dat ik niet gewonnen heb, maar ben toch wel content met de tweede plaats. Echt zwaar was het niet, het viel me nog mee. Koud heb ik het niet gehad, daar was ik op gekleed. Wel had ik wat last van de harde wind die het zand hard in mijn gezicht blies en dat deed best pijn.

Niets gezien, of wil nog je nog eens genieten en het juist nog een keer zien? RedBullKnockOut

Tekst: Arco van Akkeren
Foto"s: Vincent Burger